Rozdzielnice główne elPOWER
Przenośne rozdzielnice elPOWER służą do rozdziału energii elektrycznej o prądach w zakresie 400A-630A. Przeznaczone są do eksploatacji na terenie budowy, w przemyśle, rolnictwie, imprezach masowych oraz w innych miejscach wymagających utworzenia przenośnej instalacji elektrycznej niskiego napięcia.
Posiadają stopień ochrony IP44 – przystosowane są do użytkowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, przy zróżnicowanych warunkach atmosferycznych.
Rozdzielnice budowlane elPOWER zostały zaprojektowane oraz są produkowane i testowane zgodnie ze wszystkimi wymogami obowiązujących norm:
PN-EN 61439-4: 2013
PN-HD 60364-7-704: 2018–08.
Spełniają wymogi dyrektyw:
Niskonapięciowe wyroby elektryczne (LVD) 2014/35/UE
RoHS 2011/65/EU.
Podlegają pomiarom: ciągłości obwodów, kolejności faz oraz właściwości dielektrycznych zgodnie z powyższymi normami. Wyniki badań są rejestrowane i pozostają dostępne na podstawie numeru seryjnego. Każda rozdzielnica dostarczana jest z protokołem pomiarowym i deklaracją zgodności CE.
Solidna budowa
Rozdzielnica elPOWER to połączenie wytrzymałej skrzyni oraz masywnej ramy, która stabilnie utrzymuje całą rozdzielnicę.
Obudowę rozdzielnicy stanowi szczelnie zamykana skrzynia wykonana z trudnopalnego (samogasnącego) poliestru wzmacnianego włóknem szklanym. Obudowa jest odporna na działanie promieni UV.
Stelaż
Rozdzielnice elPOWER oferowane są w jednej wersji stelaża – ramie.
Masywna, wytrzymała rama wykonana jest ze stalowej ocynkowanej (lub opcjonalnie nierdzewnej) rury o średnicy 32 mm. Ten rodzaj stelaża zwiększa trwałość i odporność całej konstrukcji na uszkodzenia, dlatego doskonale sprawdza się w trudnych warunkach budowlanych.
Transport
Używając bocznych uchwytów ramy, można w łatwy sposób przestawić rozdzielnicę. Dodatkowo, górne części stelaża ukształtowane są w sposób umożliwiający zaczepienie zawiesi.
Mocowanie przewodów
W celu zabezpieczenia oraz uporządkowania połączeń, konstrukcja wyposażona jest w regulowaną belkę z izolowanymi uchwytami mocującymi przewody do ramy.
Ochrona wyposażenia
Przewody wyprowadzone są specjalnym przepustem w dolnej ściance rozdzielnicy. Konstrukcja umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi w czasie eksploatacji.
Zamykanie rozdzielnic
W celu zabezpieczenia rozdzielnicy przed dostępem osób nieupoważnionych, drzwi obudowy wyposażone są w zamek otwierany za pomocą klucza trójkątnego. Możliwa jest wymiana wkładki zamka na wersję otwieraną kluczem patentowym.
Bezpieczeństwo
elPOWER to typ rozdzielnicy budowlanej przeznaczonej do obsługi jedynie przez wykwalifikowanych elektryków. Po otwarciu drzwi rozdzielnicy, użytkownik ma swobodny dostęp do dźwigni rozłączników zachowując bezpieczeństwo. Elementy czynne są odpowiednio zabezpieczone osłonami, uniemożliwiając przypadkowy kontakt.
Szczelność i wentylacja
Stopień ochrony IP44 zapewnia ochronę rozdzielnic przed wodą i zanieczyszczeniami równocześnie pozwalając na odpowiednią wentylację, minimalizowanie kondensacji i wzrostu temperatury, co jest często problemem w obudowach IP65.
Każda konfiguracja rozłączników i rodzaju zasilania określana jest jako typ rozdzielnicy.
Poniżej prezentujemy schemat jak należy go odczytywać:
Most szynowy
Wewnątrz rozdzielnicy znajduje się 4-biegunowy most szynowy o przekroju 30x6mm2 lub 40x10mm2, z modułowo rozmieszczonymi mocowaniami dla zacisków i rozłączników. Szyna PE jest zamocowana do ramy rozdzielnicy.
Zasilanie
Standardowo obwodem zasilającym jest główny rozłącznik bezpiecznikowy.
Opcjonalnie, zasilanie może być doprowadzone bezpośrednio do szyn prądowych, pojedynczym lub podwójnym przewodem, do jednego ich końca lub dwustronnie dla lepszego rozkładu obciążeń. Rozwiązania te są jednak wykonywane tylko dla specjalnych zastosowań, ze względu na brak łącznika izolacyjnego zasilania, wymaganego dla rozdzielnic ACS przeznaczonych na plac budowy.
Przewody przyłączane są za pomocą odpowiednich zacisków, w dwóch wersjach do wyboru klienta:
– zaciski typu śrubowego M8-M12 dla końcówek oczkowych
– zaciski ramkowe (V-klemy) dla końcówek tulejowych.
Przewody zasilające
Przewody zasilające i odbiorcze powinny być typu H07RN-F (OnPD), jednak często stosowane są tańsze o żyłach aluminiowych. Przewody YAKY pasują do rozdzielnic, jednak nie są one odpowiednie do wersji przenośnych ze względu na brak elastyczności. Polecamy przewody 07BN4-AF, będące aluminiowym odpowiednikiem H07RN-F (OnPD), posiadamy je w swojej ofercie.
Rozłączniki bezpiecznikowe
Zarówno obwody wejściowe jak i odpływy, zabezpieczone są najwyższej jakości listwowymi rozłącznikami bezpiecznikowymi SL produkcji Jean Muller, na wkładki typu NH. Typoszereg obejmuje standardowe wielkości o prądach znamionowych od NH00-160A do NH3-630A.
W rozdzielnicach budowlanych elPOWER stosujemy aparaty 3-biegunowe z mechanizmem wychylnym, który zapewnia jednoczesne i bezpieczne rozłączanie obwodów, również pod obciążeniem. Wszystkie części rozłącznika wykonane są z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury, samogasnącego i niełamliwego. Podstawa listwowa wykonana jest z poliestru wzmacnianego włóknem szklanym o wysokiej wytrzymałości odpowiadającej wymaganiom operatorów sieci energetycznej.
Przewody podłączane są od dołu za pomocą ocynowanych szyn przyłączeniowych.
Wkładki bezpiecznikowe
Do montowanych rozłączników dedykowane są popularne wkładki nożowe NH000 do NH3. Polecamy stosowanie wkładek ze srebrzonymi stykami (starsze typy posiadają niklowane styki, które wraz z upływem czasu wykazują coraz większą rezystancję przejściową w miejscu kontaktu styku rozłącznika z nożem, co prowadzi do wzrostu temperatury).
elPOWER - przykładowe wyroby
Baza projektów i wyszukiwarka
W naszej ofercie znajduje się ponad 50 gotowych projektów rozdzielnic elPOWER o bardzo zróżnicowanym wyposażeniu. Przejrzyj naszą bazę i dopasuj odpowiednią wersję do swoich potrzeb, jeśli jednak potrzebujesz czegoś innego, wykonamy projekt i wycenimy go w możliwie najkrótszym czasie.
Przeglądy serwisowe
Oferujemy usługę wykonywania przeglądów serwisowych rozdzielnic w naszej firmie. Konstrukcja rozdzielnic zapewnia jednak łatwą obsługę serwisową dla wykwalifikowanych elektryków, jak i pełne bezpieczeństwo użytkowania.
Części zamienne
Zapewniamy dostępność części zamiennych, na życzenie dostarczamy rysunki złożeniowe z wykazem części. Należy podkreślić, że wszelkie naprawy czy przeglądy mogą być wykonywane jedynie przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami, a ingerowanie w wewnętrzne połączenia rozdzielnic nie jest dozwolone.
Znakowanie produktu
Każda rozdzielnica elPOWER wyposażona jest w komplet etykiet, które w sposób jednoznaczny identyfikują produkt oraz opisują jego funkcje:
– tabliczka znamionowa (indeks, model, typ, parametry znamionowe zasilania, IP, normy)
– jednokreskowy schemat połączeń elektrycznych czytelny dla użytkownika
– numer seryjny (powiązany z protokołem pomiarowym)
– instrukcję obsługi
– ostrzeżenia i etykiety informacyjne